SVET

VETERÁNI PROTIKOMUNISTICKÉHO ODBOJA NA ÚRADE PSK
8.6.2023

VETERÁNI PROTIKOMUNISTICKÉHO ODBOJA NA ÚRADE PSK

Ústav pamäti národa pri príležitosti 2️⃣0️⃣. výročia svojej činnosti na pôde Úradu Prešovského samosprávneho kraja udelil postavenie veterána protikomunistického odboja 2️⃣5️⃣ laureátom z Prešovského kraja, ktorí boli v 50. rokoch minulého storočia za boj proti komunistickému režimu a našu slobodu a demokraciu nespravodlivo a protiprávne väznení komunistickým režimom či odsúdení na nútené práce.
Oceňovanie sa uskutočnilo za prítomnosti študentov Gymnázia na Konštantínovej ulici v Prešove, pretože je dôležité, aby o udalostiach tých rokov zachoval vedeli aj mladšie generácie.


Sčítanie obyvateľov, domov a bytov (SODB)
27.10.2020

Sčítanie obyvateľov, domov a bytov (SODB)

Slovensko úspešne pokračuje v sčítaní domov a bytov a aktuálne obce začínajú pracovať na príprave sčítania obyvateľov. V prílohe zverejňujeme regionálnu tlačovú správu k SODB za Prešovský kraj.


Nové slovensko-poľské dopravné spojenie - autobusová linka Košice, Prešov a letisko Rzeszow-Jasionka.
13.4.2018

Nové slovensko-poľské dopravné spojenie - autobusová linka Košice, Prešov a letisko Rzeszow-Jasionka.

Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s Podkarpatským vojvodstvom zavádzajú novú autobusovú linku Košice, Prešov a letisko Rzeszow-Jasionka, ktorou sa má zatraktívniť letecká doprava aj pre obyvateľov Prešovského kraja a rovnako turistov, ktorí prichádzajú do týchto prihraničných regiónov. Je to výsledok niekoľkoročného snaženia o vytvorenie autobusovej linky Prešov – Rzeszow


Frank-Walter Steinmeier sa stal prezidentom Nemeckej spolkovej republiky
12.2.2017

Frank-Walter Steinmeier sa stal prezidentom Nemeckej spolkovej republiky

Chmeľničan Mgr. Patrik Lompart, predseda Karpatsko-nemeckej mládeže na Slovensku sa stretol s Frankom-Walterom Steinmeierom. Frank-Walter Steinmeier sa dnes stal 12. prezidentom Nemeckej spolkovej republiky od druhej svetovej vojny. Dlhoročného ministra zahraničných vecí a rešpektovaného sociálneho demokrata, zvolilo na svojom zasadnutí v Berlíne na päťročné funkčné obdobie tzv. Spolkové zhromaždenie (Bundesversammlung).


Blahoželáme  sv. otec František k Vašim 80. narodeninám
17.12.2016

Blahoželáme sv. otec František k Vašim 80. narodeninám

Prvý mimoeurópsky pápež po viac ako tisícročí a vôbec prvý pápež z amerického kontinentu - František - sa v sobotu 17. decembra dožíva 80 rokov. Bohu vďaka za Svätého Otca Františka! Živ, Bože, Otca Svätého, námestníka Kristovho!V nedeľu vyhlási pápež František Matku Terezu za svätú.
2.9.2016

V nedeľu vyhlási pápež František Matku Terezu za svätú.

Životný príklad Matky Terezy je hoden nasledovania. 4. 9. 2016 vyhlási pápež František Matku Terezu za svätú.


V modlitbách myslíme na ľudí v strednom Taliansku...
24.8.2016

V modlitbách myslíme na ľudí v strednom Taliansku...

Na svete denne zomiera množstvo ľudí. Okrem tých prirodzených odchodov sú to vojny, hlad, epidémie či zemetrasenia. Vo svojich modlitbách myslime na ľudí v strednom Taliansku, ktorým sa v spánku z ničoho nič doslova zrútila strecha nad hlavou a zomreli. V prvých správach to boli dvaja, teraz ich je už viac ako 150. Skutočne nevieme ani dňa ani hodiny. R.I.P.


Chmeľnica má svoje zastúpenie  na „ Diversity festival 2016“ v Moskve
10.8.2016

Chmeľnica má svoje zastúpenie na „ Diversity festival 2016“ v Moskve

V týchto dňoch prebieha v Moskve podujatie pod názvom: „ Diversity festival 2016 ,“ na ktorom sa stretávajú mladí ľudia zastupujúci 18 rôznych národnostných menšín zo 14 štátov Európy a Ruska. Soňa Lomparová, Simona Rindošová a Patrik Lompart z Chmeľnice reprezentujú nemeckú národnostnú menšinu, ktorá žije na Slovensku.


Svätý  otec František prišiel na SDM do Krakowa.
27.7.2016

Svätý otec František prišiel na SDM do Krakowa.

Ešte nikdy sa Svetové dni mládeže (SDM) nekonali tak blízko našej krajiny. Krakov sa nachádza len približne sto kilometrov od slovenských hraníc. Aj preto sa na SDM vybralo viac ako štyritisíc registrovaných pútnikov zo Slovenska, čo je najviac v histórii.


Chmeľnica súcití s pozostalými v Nice...
15.7.2016

Chmeľnica súcití s pozostalými v Nice...

V súvislosti s terorom vo francúzskom Nice vyjadrujeme hlbokú ľútosť a sústrasť rodinám obetí. Je nám veľmi ľúto, že sa v tejto dobe stávajú pokojné miesta terčom teroristických útokov. Je nám veľmi ľúto, že obeťami útoku sa stali nevinní ľudia oslavujúci slobodu, rovnosť a bratstvo na najkrajšej promenáde sveta, Promenade des Anglais. Tragické udalosti v Nice nám opäť ukázali, ako je zlo nebezpečne blízko. Aké zverstvo dokáže urobiť človek, ktorý je zaslepení nenávisťou, ktorá vedie k vraždeniu nevinných... R.I.P.


Prechod Merkúru cez Slnko
9.5.2016

Prechod Merkúru cez Slnko

Dnes sme mohli byť svedkami astronomickej udalosti roka.Prechodom Merkúra cez Slnko sa zaujímavé úkazy na oblohe nekončia.Napríklad počas celého mája máme skvelú príležitosť pozorovať na večernej oblohe planéty Jupiter, Saturn a predovšetkým Mars, ktorý je nápadný vďaka svojmu oranžovému sfarbeniu.


Do zbierky vyšívaných obrazov jej pribudol obraz svätého Jána Pavla II.
9.4.2016

Do zbierky vyšívaných obrazov jej pribudol obraz svätého Jána Pavla II.

Ľudmila Kormanská má záľubu v ručných prácach, medzi ktoré patrí aj vyšívanie obrazov. Do zbierky vyšívaných obrazov jej pribudol obraz svätého Jána Pavla II.


1. apríl 2016. Dajte vedieť, či ste niekoho nachytali
1.4.2016

1. apríl 2016. Dajte vedieť, či ste niekoho nachytali

K medzinárodnému dňu vtákov neodmysliteľne patria vtipy a žartíky na konto najbližších priateľov, rodinných príslušníkov, či kolegov. Takže všetko s mierou, no nepochybne s humorom. Tak hor sa „napáliť“ množstvo ľudí a spríjemniť si jarný deň!


 Čím je zaujímavý 29. február ?
29.2.2016

Čím je zaujímavý 29. február ?

Už starí Rimania zistili, že niektoré roky by mali mať deň navyše. Kalendár astronómovia zlepšili za pápeža Gregora XIII. v šestnástom storočí. Priestupným rokom sa koriguje rozdiel, ktorý vzniká medzi skutočnou dĺžkou roka a trvá o niečo dlhšie ako 365 24¬hodinových dní. K najkratšiemu mesiacu sa pridáva jeden deň ¬ 29. február a priestupný rok tak má 366 dní.


Štefan Svitko skončil druhý na 38. ročníku Rely Dakar. Blahoželáme!
16.1.2016

Štefan Svitko skončil druhý na 38. ročníku Rely Dakar. Blahoželáme!

Štefan Svitko, rodák zo Žaškova, finišoval v záverečnej 13. etape na piatej priečke a v konečnej klasifikácii podujatia skončil druhý. Dosiahol tak na 38. ročníku Rely Dakar životný úspech. Je prvým Slovákom, ktorý sa umiestnil v konečnom poradí v najlepšej trojke.


Dve Slovenky na stupňoch víťazov. Blahoželáme!
16.1.2016

Dve Slovenky na stupňoch víťazov. Blahoželáme!

Niečo také sa nikdy predtým nestalo. V piatok stáli na stupňoch víťazov pre najlepšie slalomárky vo Flachau dve Slovenky. Veronika Velez-Zuzulová a Petra Vlhová sa postarali o historický moment slovenského lyžovania. Blahoželáme!


Naše srdcia, myšlienky a modlitby v Chmeľnici smerujú do Paríža
14.11.2015

Naše srdcia, myšlienky a modlitby v Chmeľnici smerujú do Paríža

Stále nenachádzame slová na hrôzu, ktorá sa v piatokový večer 13. novembra 2015 udiala v Paríži. Myslíme na nevinné obete útokov v Paríži, na nesmiernu bolesť, ktorú zažívajú ich rodiny a tragické dôsledky strašných teroristických útokov. Je pre nás nepredstaviteľné, že človek, ktorý by mal byť v harmónii s prírodou dokáže ničiť, zabíjať a ubližovať inému človeku. Zbabelosť človeka, schopného vykonať takýto ohavný teroristický čin, spočíva v útočení na nič netušiacich nevinných ľudí, ktorí večer relaxujú. Tí, ktorí sa k útokom prihlásili sú tí, voči ktorým mnohí zo svojich domovov utekajú. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť pozostalým a solidaritu s francúzskym ľudom.

  • www.visitspis.sk/1-uvod
  • maslubovniansko.sk
  • www.karpatenblatt.sk
  • www.kdv.sk
  • www.kovanezelezo.sk
Nastavenia cookies