Kultúra

Dní nemeckej  kultúry 2016
8.6.2016

Dní nemeckej kultúry 2016

Ďakujeme kameramanovi Bohušovi Macejákovi za skvelé video


Obetovanie darov počas slávnostnej svätej omše v Chmeľnici 5. júna 2016
7.6.2016

Obetovanie darov počas slávnostnej svätej omše v Chmeľnici 5. júna 2016

Svätá omša bola bohatá na dojmy a duchovné zážitky, ktoré si účastníci Dní nemeckej kultúry 2016 z Chmeľnice odnášali domov. Deti počas obetovania darov prinášali hlavnému celebrantovi dary, ktoré symbolizujú hodnoty našich predkov, ktoré symbolizujú hodnoty, ktoré práve oni musia uchovávať pre budúce generácie „ako oko v hlave.“ Počas piesne cirkevného spevokolu sv. Andreja v Chmeľnici prinášali na oltár prácu, ktorú symbolizoval košík s náradím, kultúru, ktorú symbolizoval chmeľnický kroj, históriu symbolizovala kniha autorky Marty Krafčíkovej „ Utekali, aby zostali,“ zbožnosť, ktorú symbolizovala modlitebná knižka a ruženec, atď...


Dni nemeckej kultúry 2016
5.6.2016

Dni nemeckej kultúry 2016

Dnes sa po 24. krát v našej obci uskutočnili „Dni nemeckej kultúry - kultúry spišských Nemcov.“ Dnešné pokolenie obyvateľov Chmeľnice vďačí úsiliu predkov za to, že jestvuje, že pevne stojí a má možnosť rozvíjať sa aj do budúcna. Našou úlohou je odovzdávať tradície našich predkov z pokolenia na pokolenie.


Šikovní  reperi z Chmeľnice svojim programom vždy zaujmú publikum
14.5.2016

Šikovní reperi z Chmeľnice svojim programom vždy zaujmú publikum

Neodmysliteľnou súčasťou každého podujatia v obci je kultúrny program. Mnohé pekné čísla pripravujú už tradične žiaci ZŠ s MŠ v Chmeľnici. Tieto čísla si vyžadujú dobré nápady, kreativitu pani učiteliek a aj dávku trpezlivosti, ktorú svojim odchovacom venujú, pokiaľ jednotlivé čísla programu nacvičia.


Zvyky a tradície v Chmeľnici sú vzácnym pokladom pre budúce generácie
28.4.2016

Zvyky a tradície v Chmeľnici sú vzácnym pokladom pre budúce generácie

Z iniciatívy vedúcej folklórnej skupiny Marmon Kataríny Krafčíkovej sa stretli členovia folklórnej skupiny Marmon, aby na DVD nahrali zvyky a tradície počas svadby v Chmeľnici. Jedným zo zvykov bolo aj odnesenie perín do domu ženícha, vypýtanie nevesty a odobierky so starejším, svadobná zábava, čepenie nevesty a obdarovanie. Fotografie vyhotovil Jozef Fába. DVD natočil a spracuje Foto Studio Tomáš Gontkovič.

9. 11. 2015 zasadala kultúrna komisia pri OZ

V decembri sa môžeme tešiť na tradičné podujatia. Príde sv. Mikuláš, bude Vianočná burza a Zóna bez peňazí. Pripravujeme dotlač knihy: “Utekali , aby zostali,“ ktorá môže byť hodnotným darčekom pod vianočným stromčekom. Z fotografií jubilejného roka 700. výročia prvej písomnej zmienky o obci sa pracuje na stolovom kalendári 2016. Bude aj novoročný prípitok a Novoročný ples obce Chmeľnica bude 2. januára 2016 o 19,00 hodine. Do tanca a spevu budú hrať hudby DUO LEGATO z Kežmarku a Hudba ĽUBOVKA s bratmi Alexanderčíkovcami.