V ROKU 2023 sa bude konať v Chmeľnici jubilejný 30. ročník DNI NEMECKEJ KULTÚRY

V ROKU 2023 sa bude konať v Chmeľnici jubilejný 30. ročník DNÍ NEMECKEJ KULTÚRY

V obci Chmeľnica žijú pôvodnom spišskí Nemci, ktorí si v roku 1993 založili Karpatsko-nemecký spolok. Od tohto roku aj v spolupráci s Obecným úradom v Chmeľnici a ďalšími kultúrno-spoločenskými inštitúciami v okrese Stará Ľubovňa sa snažia o oživenie kultúry a folklóru svojich predkov rôznymi aktivitami ale hlavne prostredníctvom veľmi obľúbeného podujatia Dni nemeckej kultúry- kultúry spišských Nemcov, ktoré sa koná už tradične prvú júnovú nedeľu v roku.

Jubilejný 30. ročník festivalu „Dni nemeckej kultúry-kultúry Spišských Nemcov -„Tage der Deutschen Kultur-Kultur der Zipserdeutschen“ sa bude konať v roku 2023.  

Tradícia podujatia plní svoj účel, prispieva k šíreniu a uchovávaniu nemeckej kultúry, k výmene skúseností medzi súbormi, k nadväzovaniu priateľstiev i k rozvoju obce. Slovenská komisia pre UNESCO udelila záštitu nad medzinárodným podujatím jubilejného XXV. ročníka: „Dni nemeckej kultúry-kultúry Spišských Nemcov-„Tage der Deutschen Kultur-Kultur der Zipserdeutschen“, ktoré sa uskutočnilo 3. a 4. júna 2017 v obci Chmeľnica.

Mgr. Mária Recktenwald, podpredsedníčka Karpatsko-nemeckého spolku, predsedníčka regiónu Horného Spiša- Oberzips :„Je to naše tradičné podujatie. Pozývame naň viacerých našich partnerov nemeckej národnosti, aby sme mohli spoločne prezentovať našu kultúru.“

Mnohí, nielen účinkujúci v programe, ale aj miestni, sa počas dňa odievajú do farebných krojov. Chýbať nemôže ani hymna spišských Nemcov.

Obec Chmeľnica udržiava túto tradíciu od roku 1993 a prispieva k šíreniu nemeckej kultúry, výmene skúseností medzi súbormi, k nadväzovaniu priateľstiev, k šíreniu mena obce, a teda aj k rozvoju obce a nemeckej menšiny žijúcej na Slovensku.

Toto podujatie sa teší veľkému záujmu zo strany návštevníkov, ktorí si užívajú každú minútu strávenú v kruhu svojich blízkych priateľov. Tradičnosť podujatia založená v roku 1993 plní svoj účel, prispieva k šíreniu a uchovávaniu nemeckej kultúry, k výmene skúseností medzi súbormi, k nadväzovaniu priateľstiev i k rozvoju obce. Podujatie začína tradične sprievodom od Kultúrneho domu do kostola, kde sa koná svätá omša v nemeckom jazyku.

Po sv. omši, samozrejme, nechýba ani bohatý kultúrny program, v ktorom sa predstavia domáce folklórne skupiny. Mladý Marmon pri ZŠ s MŠ v Chmeľnici ako jediný na Spiši je nositeľom autentickej kultúry nemeckej menšiny. Svojim vystúpením potešujú divákov aj iné folklórne skupiny, súbory a zbory ako tanečný súbor Schadirattam z Medzeva, spevácka skupina Lustige Jugend z Chmeľnice,

spevácky zbor Goldseifen z Medzeva, Schmiedshauer Singgruppe z Tužiny, Hüttner Brimsensäea - Smolnícka huta a FS Ľubovňan zo Starej Ľubovne. Pre všetkých návštevníkov sú pripravené stánky s občerstvením, mini trh z ručne vyrábaných výrobkov z rôznych materiálov a niekoľko aktivít aj pre tých najmenších.

 

RNDr. Ondrej Pöss CSc., predseda Karpatsko-nemeckého spolku na Slovensku

Svoju pracovnú životnú cestu si prešiel cez tri inštitúcie: univerzitu, akadémiu vied a múzeum. V roku 1994 z akadémie vied z pozície vedúceho oddelenia a člena Rady vedcov SAV prišiel do SNM, kde sa podujal založiť Múzeum kultúry karpatských Nemcov, menšiny, ktorá má na Slovensku bohaté dejiny a kultúru, ale aj neľahký osud. Začínal sám, bez priestorov, bez zbierok.

Múzeum kultúry karpatských Nemcov je, aj keď menšie (Nemci hovoria Klein aber Fein) je rešpektovaným pracoviskom, má okolo 6.600 kusov zbierkových predmetov.  V edícii Acta Carpatho Germanica vyšlo 23 zväzkov, vybudovali určite najlepšiu knižnicu na Slovensku, ktorá je špecializovaná na karpatských Nemcov. Usporiadali desiatky výstav na Slovensku a v zahraničí, vydali desiatky katalógov, brožúr, letákov a pod. Má svoje expozitúry na hrade Červený Kameň, v Handlovej a Nitrianskom Pravne. V Múzeu slovenskej dediny v Martine je zriadený pôvodný nemecký dom z Turčeka. Veľmi úzko spolupracuje s karpatskonemeckými združeniami na Slovensku a v zahraničí.

RNDr. Ondrej Pöss CSc.: „Keď spätne hodnotím moju pracovnú púť musím povedať, že som dobre urobil, keď som prišiel medzi múzejníkov.“

Veľmi si vážime, že pán predseda Karpatsko-nemeckého spolku každorečne svojou účasťou podporuje a otvára toto významné podujatie.

 

 

 

 

 

Publikované: 27.11.2022 | Aktualizácia: 27.11.2022 | Zobrazené: 524
  • www.visitspis.sk/1-uvod
  • maslubovniansko.sk
  • www.karpatenblatt.sk
  • www.kdv.sk
  • www.kovanezelezo.sk
Nastavenia cookies