Tajomná mesačná jaskyňa v Chmeľnici

Chmeľnica je opradená  tajomstvami a mýtami. Mýtus o tajomnej jaskyni pri Chmeľnici napĺňa predstavivosť nielen zvedavcov, ale aj  speleológov. Jaskyňa nesie meno podľa  kolmej šachty v tvare polmesiaca. Predpokladá sa, že pohľad zvrchu, znútra i predstavuje úplne hladké a pravidelné steny. Jeden  český portál priniesol niekoľkokrát zvláštnu diskusiu o možnej existencii tejto Mesačnej jaskyne.

Keď sa spomína Mesačná jaskyňa, väčšinou je za ňou  Dr. Horák a jeho denník. Horák bol partizán, ktorý ju objavil počas Slovenského národného povstania a ukrýval sa v nej aj s troma kamarátmi pred Nemcami. Jaskyňa už vtedy bola zatarasená menšími balvanmi, za ktorými sa skrýval úzky vchod. Horák sa ku šachte dostal, až  po 1,5 hodinovej chôdzi v podzemí. Vykonal tu niekoľko prieskumov a priamo do šachty sa spúšťal po lane. Neskôr, v roku 1965 tieto objavy zverejnil v „National Spaeological Society News“ (NSS, News 3/65).

 V knihe Marty Krafčíkovej: “Utekali, aby zostali,“ nájdete zaujímavý príbeh súvisiaci s pádom lietadla počas II. svetovej vojny.

 

Ľudia milujú záhady a sú ochotní za ne platiť. Je  tu veľká šanca zviditeľniť Chmeľnicu cez jej tajomstvá a mýty 

Súvisiace video

O mesačnej jaskyni sa dozviete Prehrať Video
O mesačnej jaskyni sa dozviete
O mesačnej jaskyni sa dozviete Prehrať Video
O mesačnej jaskyni sa dozviete
  • www.visitspis.sk/1-uvod
  • maslubovniansko.sk
  • www.karpatenblatt.sk
  • www.kdv.sk
  • www.kovanezelezo.sk