Otec Anton Srholec, budete nám veľmi chýbať...

Dnešný dátum 7. januára 2016 sa natrvalo zapíše do našich sŕdc ako deň, kedy pozemský svet opustil milovaný kňaz Anton Srholec (†86). Slovensko robil lepším a krajším. Stretla som sa s ním párkrát aj osobne. Nikdy nezabudnem na jedno z našich stretnutí. On oslavoval meniny a ja v deň jeho menín svoje narodeniny. Tónko bol človek večne usmiaty a plný optimizmu. A to napriek všetkému príkoriu, ktorým v živote prešiel. Vždy z neho vyžaroval pokoj. Na tvári mu nikdy nechýbal úsmev.  Bol to obdivuhodný človek.  

Jeho príbeh bol príbeh „študenta Skaličana, ktorý si zaumienil, že chce študovať teológiu. A keď mu to nebolo umožné doma, chcel ísť tam, kde to možné bolo. V roku 1951 ho komunisti chytili na hraniciach pri pokuse o útek do Talianska a uväznili na desať rokov. Väčšinu času z trestu strávil v uránových baniach. Keď ho pustili, pracoval na stavbe, v továrni na výrobu betónu aj pri vysokých peciach v Ostrave. Za komunizmu prispieval do samizdatov a bojoval za prepustenie trestne stíhaných františkánov.

Keď sa režim uvoľnil, Srholcovi sa podarilo dostať do Ríma, kde ukončil štúdium teológie. Pápež Pavol VI. ho vysvätil za kňaza.

Priatelia, vyzera to tak, že je na nás. Nenechajme vyhasnúť posolstvo, ktoremu tento skvelý človek obetoval celý svoj život!

Otec Srholec, budete nám veľmi chýbať...

Anton Srholec:"

Ø  Ak deťom zoberiete Boha, prežijú svoj život v strachu, a keď dosiahnu svoje ciele, zistia, že z nich nemajú plnú radosť.

Ø  Budúcnosť kresťanstva je v jeho pravdivosti.

Ø  Cítim sa lístočkom na jednom strome v lese, ktorý má len sezónnu funkciu.

Ø  Čím som starší, tým viac si uvedomujem súvislosti, prepojenia a príbuzenstvo všetkých ľudí, bez rozdielu na orientáciu, rasu či náboženstvo.

Ø  Dávaš len to, čo máš, čím si sa stal a nie to, čo si sa naučil a čo hráš.

Ø  Choroba je dobrá vec. Je to príležitosť zamyslieť sa, pouvažovať o tajomstve smrti a uvedomiť si, že svet pôjde aj bez nás.

Ø  Ježiš dva razy vyháňal s povrazom ľudí z chrámu, ale nikoho ani raz tam na povraze neťahal.

Ø  Ježiš nerozdával fary a tituly, ale poslal apoštolov do sveta. Naše svedectvo a príklad kresťana znamená viac ako naše kázne.

Ø  Keď stratíš 1000 korún, hneď to vieš. Keď stratíš zdravie, dozvieš sa to onedlho. Keď stratíš milosť, môže to trvať ešte viac, než sa to dozvieš, ale potom už je neskoro.

Ø  Kňaz je ako studňa. A robí všetko, aby dával čistú vodu. Kto príde s veľkou nádobou, načerpá plnú, kto s malou, málo. Kto príde s deravou nádobou, neodnesie si nič, a kto príde s nádobou špinavou, odnesie si špinavú vodu.

Ø  Kresťan bez milosti je ako katedrála bez Boha či auto bez benzínu.

Ø  Kresťanstvo sa nediskutuje, kresťanstvo sa žije.

Ø  Kto sa po celý život ženie len za korunou, hrozí mu, že skončí ako Judáš.

Ø  Môžeš rozprávať čo chceš a akokoľvek sväto a pekne. Ak za tým nestoja skutky, sú to len prázdne reči. Dnes jedno gesto znamená viac ako celé litánie.

Ø  Musíš sa obetovať, aby si aspoň niektorých zachránil. Tých, ktorým mráz ešte nespálil krídla.

Ø  Na to, aby človek slúžil a zmyslom naplnil svoj čas, nemusí mať veľkú funkciu a chodiť oblečený do purpuru.

Ø  Najväčšia hodnota je čas...zabíjanie času je najväčší zločin.

Ø  Najväčšie, ľudsky povedané "úspechy" sa dosahujú až za hranicami toho, čo je našou povinnosťou.

Ø  Neľakaj sa nepriateľov. Tí malí sa boja a veľkí ťa môžu len zabiť alebo znásobiť. V každom prípade ti poslúžia.

Ø  Neopovážim sa agitovať pre „chodenie do kostola“. Už dávno to prestalo byť ukazovateľom viery.

Ø  Nepotrebuješ hektáre. Mendel urobil svoj svetový objav v malej kláštornej záhradke uprostred Brna. Verne písal romány zatvorený vo veži, z ktorej málo vychádzal]

Ø  Nikoho nekritizuj a nesúď. Každý si bude zodpovedať za svoje skutky. Mlč a pracuj na sebe. Cirkev vždy držali svätci a nie reformátori.

Ø  Problém slobody a otroctva, bohatstva a chudoby. Stačí jediný chýbajúci zmysel a ste otrokom.

Ø  S námahou, ľútosťou, bolesťou a pokorou musíš v sebe hromadiť a chrániť svetlo. To je zmysel celej tvojej činnosti. Tento svet iné ani nečaká. Ak nie si svetlom, nedávaš nič.

Ø  Starý žobrák si chráni svoju chudobu ako poklad. Keby si mu daroval čokoľvek, len na chvíľu by si ho okradol o pokoj a radosť. Hneď by to speňažil a prepil, len aby nestratil pýchu svojej biedy. A tak sa nemá stavať na nohy žobrák, ktorý sám nechce chodiť.

Ø  Viera je chodenie po vode. Predstav si vodu pri jednom stupni. Je to normálna studená voda. Zníž teplotu o dva stupne a je ľad na ktorom môžeš tancovať. Aj naše telo ak prestane zohrievať krv, nepríde do iných siločiar, do novej zákonitosti, skupenstva?

Ø  Všetko, čo potrebuješ na to, aby si prežil, zabalíš do jednej deky.

Ø  Žijem uprostred iných vyznaní, tradícií a kultúr ako Ježišov človek.

Ø  Žobráci a chorí sú na to, aby nám ukázali, že je možné uniesť osud oveľa ťažší. Aby sme videli, ako sme veľa dostali.

 

Súvisiace odkazy

Súvisiace video