S poslancom PSK Eduardom Vokálom o suchom poldri v Lipanoch

S poslancom Prešovského samosprávneho kraja Eduardom Vokálom sme sa stretli, aby sme diskutovali o zrealizovanom projekte  protipovodňových opatrení, na ktoré mesto Lipany získalo nenávratné finančné zdroje (NFZ) z európskych fondov, Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu.  Bývalý primátor Lipian Eduard Vokál nás oboznámil so situáciou v oblasti protipovodňových opatrení v meste. Cez územie mesta Lipany pretekajú tri potoky a rieka Torysa. V období posledných 12 rokov registrovali vážne problémy, ktoré spôsobovali najmä prívalové vody pri roztápaní snehu a počas jarných a letných búrok. Celkové škody na majetku samosprávy, firiem a občanov mesta, spôsobené opakujúcimi sa záplavami, dosiahli v rokoch 1998-2006 výšku 3,38 milióna eur.

 

 Mesto zo severnej strany v ochraňuje pred povodňami novobudovaný suchý polder a tri vodné plochy. Tie zabezpečia regulovanie prietoku Lipianskeho potoka, ktorý preteká cez celé mesto.

"Suchý polder by mal vlastne zachytiť povodňovú vlnu a pustiť do koryta len toľko vody, koľko skutočne lipianske koryto zvládne," povedal nám pán poslanec, ktorý pracoval vo funkcii primátora štyri volebné obdobia. " Projekt bol podporený Európskou úniou a stál viac ako 1,2 milióna eur."

Polder je situovaný bezprostredne nad obytnou zónou Gľace a Rovinky v severnej časti Lipian, má rozlohu 2,5 hektára a výšku 6,9 metra. Jeho vyústenie pokračuje do troch vodných plôch s výmerou jeden hektár.
Tento zámer je súčasťou viacerých aktivít, ktorými mesto rieši protipovodňové opatrenia. Už v priebehu minulého roka sa podarilo dokončiť práce na dvoch potokoch. Pri ústí Lipianskeho potoka do rieky Torysa došlo k spevneniu brehov a zvýšeniu prietočného profilu v najohrozenejšej časti toku.

Okrem toho sa výsadbou vegetácie, spevnením časti brehov kameňmi a kolovou predhradbou, realizovala úprava časti koryta na 750-metrovom úseku potoka Lučanka, ktorý pri povodniach ohrozoval majetok mesta a občanov v jeho blízkosti. Najväčšie škody spôsobil v roku 2006, kedy bola narušená aj statika priľahlej miestnej komunikácie. Bývalý primátor konštatoval, že práce na dvoch spomínaných potokoch mohli realizovať vďaka získanej dotácii z Nórskeho finančného mechanizmu vo výške 365 683 eur.

Priepust je dimenzovaný na storočnú vodu, pustí iba 47 kubíkov za sekundu. Také množstvo prejde bez toho, aby sa voda vybrežila na úseku rieky. 
Hrádza je 290 metrov dlhá, koruna hrádze má trojmetrovú šírku, násyp hrádze vytvorili z 22-tisíc kubíkov zeminy. Tá bola vyťažená zo zátopovej plochy. Výška hrádze v najvyššom profile dosahuje až takmer 7 metrov. Zachytí 70-tisíc kubíkov vody. Súčasťou suchej nádrže je aj prehrádzka umiestnená 50 metrov nad zátopovou plochou. Slúži na zachytenie plávajúcich nečistôt a ostatného odpadu plavením a splavenín.Celá dĺžka protipovodňovej úpravy s tromi vodnými plochami je dlhá 900 metrov. Plocha jazier je vyše 1 hektára.Po oboch stranách vodných plôch vzniknú miesta vhodné na rekreáciu s cyklistickými chodníkmi, altánkami na opekanie,  na slnenie a člnkovanie. Neskôr bude možný aj športový rybolov. Pribudnú plochy na šport – volejbalové, tenisové ihriská.  Celkový finančný náklad stavby bol 1,355 milióna eur.

 

Dohodli sme sa, že výjazdové zasadnutie nášho Obecného zastupiteľstva urobíme v Lipanoch, aby sa naši poslanci oboznámili s projektom zrealizovaného suchého poldra, na tvári miesta. 

 

 

 

 

 

 

Nastavenia cookies