Uprostred apríla sa Koncertná sála Galérie umelcov Spiša stala dejiskom v poradí dvadsiateho druhého pokračovania cyklu Dvorné dialógy, ktorých hosťom bola Marta Krafčíková z Chmeľnice.
V tomto roku si obyvatelia tejto obce pripomínajú významné výročie – sedemsto rokov od založenia. Písal sa rok 1315, keď sa na brehu rieky Poprad, pod Ľubovnianskym hradom, usadili prví nemeckí osadníci. Ich obec dostala vtedy pomenovanie Hobgart, vo význame chmeľnica. Marta Krafčíková v úvodnej časti dialógov podrobne predstavila obsah svojej knihy s názvom Utekali, aby zostali, ktorá približuje sedemstoročnú históriu spišských Nemcov z Chmeľnice. Najväčší priestor v nej venovala autorka 20. storočiu, zvlášť udalostiam štyridsiatych rokov. Išlo o najťažšie obdobie v celých sedemstoročných dejinách obce, keďže časť jej obyvateľstva bola násilne odsunutá do Nemecka, niekoľko desiatok Chmeľničanov zasa odvliekli do gulagov v Sovietskom zväze.
Podpora z vlády
Kniha zaznamenala značný ohlas medzi čitateľskou verejnosťou, pretože na Slovensku o osudoch spišských Nemcov po druhej svetovej vojne vyšlo iba málo publikácií. Vydanie knihy Utekali, aby zostali podporil Úrad vlády Slovenskej republiky. V druhej časti dialógov odpovedala Marta Krafčíková na otázky moderátora. Zdôraznila skutočnosť, že získavanie autentických výpovedí o udalostiach zo štyridsiatych rokov minulého storočia od pamätníkov nebolo ani po sedemdesiatich rokoch jednoduché. Autorka ďalej pripomenula, že motiváciou pre napísanie knihy bolo nielen významné výročie založenia obce, ale i snaha o uchovanie chmeľnického nárečia, s ktorým je spätá celá tradičná kultúra Chmeľnice. V tretej časti dialógov zazneli z prítomného publika viaceré otázky a postrehy k danej téme. Dotýka sa totižto bezprostredne i Spišskej Novej Vsi a jej okolia, keďže tu od 13. storočia do druhej svetovej vojny žila početná nemecká komunita.
Nemecké nárečie obce
V záverečnej časti stretnutia priblížila Marta Krafčíková nemecké nárečie svojej obce. V mene organizátora podujatia, Múzea Spiša, sa hosťovi Dvorných dialógov poďakovala riaditeľka Zuzana Krempaská. Ocenila prínos autorky k poznaniu málo známych skutočností z nie tak dávnych dejín Spiša. Zároveň pozvala prítomných na dvadsiate tretie dialógy, ktorých náplňou budú počiatky spišskej šľachty. Do Spišskej Novej Vsi pricestuje 13. mája priblížiť spomínanú tému mladý historik Peter Labanc.
Miroslav Števík, foto: autor
http://nasenovinky.sk/article/32630/utekali-aby-zostali