Zvyky a tradície v Chmeľnici sú vzácnym pokladom pre budúce generácie

Z iniciatívy vedúcej folklórnej skupiny Marmon Kataríny Krafčíkovej sa stretli členovia folklórnej skupiny Marmon, aby na DVD nahrali zvyky a tradície počas svadby v Chmeľnici. Jedným zo zvykov bolo aj odnesenie perín do domu ženícha, vypýtanie nevesty a  odobierky so starejším, svadobná zábava, čepenie nevesty a obdarovanie.

 
Ľudové zvyky a tradície oddávna ovplyvňovali život našich predkov. Najviac zvykov bolo spojených s narodením, svadbou a úmrtím človeka. Keďže naši predkovia žili v úzkom spojení s prírodou, zvyky a tradície  aj ľudí v našej dedine sa viazali aj na prírodný cyklus.
 
Veľké ĎAKUJEM patrí predovšetkým vedúcej folklórnej skupiny Marmon Kataríne Krafčíkovej za jej osobnú zaangažovanosť, manželovi Jánovi Krafčíkovi za trpezlivosť, členom FSk za  výbornú náladu, ktorú vniesli svojimi piesňami, tancami a herckými výkonmi. Rovnako ďakujeme aj tým, ktorí sa k natáčaniu pripojili: manželia Pavol a Magdaléna Alexanderčíkoví s dcérou Julkou, Ondrej Bendík, Mária Kozáková, Mária Faltičková, Milan Krafčík, Miro Kyšeľa, pánovi Františkovi Zamiškovi so synmi za skvelú hudbu, rodine Michňovej za priestory, tete Anne Haničákovej za varenie a veľmi chutné koláčiky, Otílii Krafčíkovej za „kuchy“ ( okrúhly doma pečený chlieb). Ďakujeme aj dlhoročnému členovi FSk, dedkovi Andrejovi Krafčíkovi, že vo svojom vysokom veku ešte zahral na svojej milovanej harmonike , Kulturklubu za pomoc a hlavne Pánu Bohu za nádherné počasie.
 
Fotografie vyhotovil Jozef Fába. DVD natočil a spracuje Foto Studio Tomáš Gontkovič.
 
 
Prenášanie nevestiných perín do domu ženícha 
 
 
 
Ženíchová družina si ide po nevestu 
 
 
Ženích dostal pierko 
 
Nevesta prichystaná 
 
Z domu sa svadobný sprievod vybral do kostola, kde boli svadobné obrady
 
Svadobná hostina vždy začínala modlitbou pred jedlom, po nevestinej strane boli jej rodičia, po strane ženícha boli jeho rodičia
Mladomanželia, ženích a nevesta
 
 
Svadobná hostina
 
 
 
 
Čepenie nevesty 
Po čepiec aj peniažky dostala
Z nevesty je mladá žienka
 
Obdarovanie, mladomanželia dostali do daru sliepočku
Družbovia darovali mladomanželom drevenú kolísku
 
Starejší nalial za pohárik
 
 
 
 
 
  • www.visitspis.sk/1-uvod
  • maslubovniansko.sk
  • www.karpatenblatt.sk
  • www.kdv.sk
  • www.kovanezelezo.sk